Eisspeedway WM 2016

Termin
Ort
Nat
Event
Wildcard
Reserve
06./07.02. Krasnogorsk
Eisspeedway Grand Prix 1 + 2 Nikolaj Krasnikov Sergey Makarov, Roman Kholodov
20./21.02.

Almaty

Eisspeedway Grand Prix 3 + 4 Denis Slepukhin  Vladimir Cheblokov, Pavel Nekrasov
05./06.03. Berlin
Eisspeedway Grand Prix 5 + 6 Johann Weber Luca Bauer, Markus Jell
12./13.03. Assen
Eisspeedway Grand Prix 7 + 8 Rene Stellingwerf Simon Reitsma, Luca Bauer
19./20.03. Inzell
Eisspeedway Grand Prix 9 + 10 Luca Bauer Markus Jell, Franz Mayerbüchler

Races Heat by Heat

#
Name
Nat
FNM
Pkt Platz
919

Dmitry Khomitsevich

MFR

14 16 16 14 20 18 21 19 17 19 174 1.
106
Dmitry Koltakov
MFR
18 19 16 16 17 14 18 20 17 18 173 2.
333

Daniil Ivanov

MFR

12 13 19 21 18 16 17 17 15 17 165 3.
444

Igor Kononov

MFR

12 16 19 18 15 18 11 12 21 16 158 4.
305

Egor Myshkovets

MFR

18 13 8 9,5 11 13 11 12 12 10 117,5 5.
100

Franz Zorn

ÖAMTC

8 8 11 13 12 13 13 13 11 12 114 6.
9
Stefan Svensson

SVEMO

4 6 11 8 6 9 3 7 7 7 68 7.
8

Ove Ledström

SVEMO

8 8 8 5 4 6 10 8 2 1 60 8.
22
Günther Bauer
DMSB
6 3 5 6,5 6 4 7 7 8 7 59,5 9.
10
Niklas Svensson

SVEMO

4 2 5 6 8 6 4 6 8 8 57 10.
111
Daniel Henderson

SVEMO

2 4 5 6 3 1 6 4 3 7 41 11.
69
Jan Klatovsky
ACCR
3 4 1 2 6 4 3 4 5 7 39 12.
WC
Nikolaj Krasnikov
MFR
18 15 - - - - - - - - 33 13.
92

Manfred Seifter

ÖAMTC

7 6 8 7 - - - - - - 28 14.
99
Stefan Pletschacher
DMSB
2 2 - - 3 5 8 3 3 2 28 15.
88
Max Niedermaier
DMSB
- - 2 3 3 3 3 4 6 4 28 16.
79
Antti Aakko
SML
0 3 4 1 4 3 1 0 - - 16 17.
WC
Johann Weber
DMSB - - - - 2 4 - - - - 6 18.
R
Luca Bauer
DMSB - - - - 0 0 - 0 2 0 2 19.
WC Rene Stellingwerf

KNMV

- - - - - - 1 1 - - 2 20.
20
Antonin Klatovsky
ACCR
- - - - - - - - 1 3 4 21.
R
Vladimir Cheblokov
KAMF - - 0 1 - - - - - - 1 21.
R
Pavel Nekrasov
KAMF - - 0 1 - - - - - - 1 21.
R
Sergey Makarov

MFR

1 - - - - - - - - - 1 21.
R
Simon Reitsmaa

KNMV

- - - - - - - 0 - - 0  
R
Markus Jell
DMSB - - - - 0 - - - 0 - 0  
WC

Denis Slepukhin 

KAMF - - 0 - - - - - - - 0  
R
Roman Kholodov

MFR

- - - - - - - - - -    

Substitude List
#   Name
Nat
FMN
19 88 Max Niedermaier
DMSB
20 20 Antonin Klatovsky
ACCR
21 25 Harald Simon
ÖAMTC
22 81 Jimmy Olsen

SVEMO

Winner-Galery 2016

Final 1 - Krasnogorsk, 06./07.02.2016
     
 
Foto: Irina G. / Facebook
Foto: FIM / Facebook
     
Final 2 - Almaty, 20./21.02.2016
     
 
Foto: Harm Jan Zinger / Facebook
 
Foto: Harm Jan Zinger / Facebook
     
Final 3 - Berlin, 05./06.03.2016
     
 
Foto: Michal Krupa / Facebook
 
Foto: Michal Krupa / Facebook
     
Final 4 - Assen, 12./13.03.2016
     
 
Foto: Speedway.org
 
Foto: Ijspeedway-Assen.nl
     
 
Foto: Speedway.org
 
Foto: Speedway.org

Foto: Speedway.org